Kuna praeguseks on koroonapandeemia peaaegu seljatatud, on nüüd hea aeg vaatamaks kuidas naaberiigid ohu tekkides reageerisid ja käitusid.
Leedu ei hoidnud piirangutega tagasi
Leedu jõudis nakatunute arvuga kiirelt Euroopa tippu, vaatamata kiirele reaktsioonile ning isolatsiooni välja kuulutamisele juba 16. märtsil 2020, viis päeva peale seda kui Maailma Terviseorganisatsioon nimetas Aasias möllava ja mujalgi kanda kinnitava viiruse COVID-19 pandeemiaks. Suleti piirid, loodi piirangud inimeste kogunemisele ja peatati ettevõtete tegevus nii suures osas kui võimalik.
Eriti rängalt piirati HoReCa ja meelelahutuse sektoreid, kus isolatsiooni tingimustes töötamine oli võimatu. Suleti füüsilised kasiinod, kuid online kasiinod jäid siiski aktiivseks – see aitas kaasa e-kasiinonduse plahvatuslikule kasvule kogu Leedus. Kaks kuud hiljem lubati meelelahutusasutustel uuesti end avada, juhul kui suudetakse järgida kõiki aktiivseid ohutusnõudeid, kuid põnts oli juba pandud.
Füüsilised kasiinod raporteerisid 2020. aastal rekordmadalaid käibeid, samal ajal tõusis e-kasiinode käive aasta jooksul ligi 47%. Kaks isolatsioonikuud panid inimesi leidma füüsilise kasiino asenduseks alternatiive internetist ja paljud ei pöördunud enam mugavate e-mängude juurest tagasi füüsilistesse kasiinodesse. Sellele aitasid palju kaasa ka e-mängimise juhendid ja kasiinode võrdlused eri lehtede nagu https://lietuvoskazino.com/azartiniai-zaidimai/ sest klientidele sai veebilehe kaudu täpselt näidata milline on eri lehtede mänguvalik ja milliseid boonuseid võib mängija vastavas kasiinos leida.
Peale pikaaegset ja lainetena käinud koroonapiirangute lõppu on rahvas uuest üles soojenemas ning 2022. aastal tõusis füüsiliste kasiinode külastatavus taaskord kõrgemaks. 2021. ja 2022. aasta vahel tõusis füüsiliste kasiinode käive meeletud 1139% – põhjuseks pikk kinniolekuaeg ja inimeste ürgne tung saada kodust välja. Siiski ei ulatu füüsiliste kasiinode käive enam e-kasiinodega samale tasemele, vahe on mitmekümne miljoni euro suurune.
Kiire reaktsioon päästis Läti hullemast
Lätis kuulutati ohuolukord välja juba 12. märtsil. Tänu kiirele reaktsioonile sai valitsus rahvusvaheliselt kiita ja mitte asjata. Kiirelt pandi kokku ka koroonapiiranguid tutvustav eelnõu, mida esitleti 20. märtsil. Läti seim hääletas eelnõu poolt ja Läti pani hääletuse tulemusena kõrvale kaks miljardit eurot inimeste majandusliku kindluse tagamiseks ja majanduse turgutamiseks pandeemia ajal.
Siiski tutvustas eelnõu ka ootamatuid muudatusi ja piiranguid, millest ehk üks üllatavamaid oli online kasiinode tegevuse peatamine eriolukorra ajal. Füüsiliste kasiinode tegevuse pausile panek oli juba ette näha, kuna ka teised füüsilised teenusepakkujad pidid tegevuse järsult lõpetama. Otsust põhjendati faktiga, et isolatsiooniolukord paneb inimesed nii vaimselt kui majanduslikult nõrgemasse olukorda ning hasartmängusõltuvus või majanduslik kahju tekivad suurema tõenäosusega. Siiski lõppes e-kasiinode ligipääsu piirang juba juuni alguses ja inimesed said taaskord meelt lahutada parimates Läti e-kasiinodes.
Lätlased pöördusid legaalsete võimaluste puududes litsentseerimata või välismaisete kasiinode poole ning siiani on illegaalsete kasiinode turuosa Lätis 45% (võrdluseks, ~20% teistes Euroopa maades). Protsenti loodetakse alla tuua, kuid juba kindlate mängupakkujatega harjunud klient ei pruugi enam taasavatud Läti kasiino juurde tagasi tulla.
2021. aastal avaldatud statistika näitas, et isolatsioon ja kohustuslik sulgemine mõjutas kasiinosektorit rohkem kui arvata võiks. Olympicu kõrval suuruselt teine Lätis levinud kasiinokett Admirāļu klubs raporteeris 2,5 korda vähenenud käivet ja kui 2019. aasta lõpetati 5,7 miljoni suuruse kasumiga, siis 2020. aasta lõpuks kannatas ettevõtte ligi miljoni eurose kahjumi käes.
Eesti järgib trendi
Pandeemia tõi siingi endaga kaasa kasiinode sulgemise ja e-mängude populaarsuse kasvu. Tänaseks on netikasiinode käive tõusnud 4,5 miljardi euroni aastas ning summa on aina tõusmas. Maksustatavad tulust kasiinosektoris tõid netikasiinod sisse 84%, mis näitab, et e-kasiinod on turu kindlalt vallutanud. Pole ka ime, Eestis on litsentseeritud e-kasiinosid praegu 28 ja litsentside arvule piirangut ei ole, mis tähendab, et number võib veelgi tõusta.
Nüüd maadleb Eestigi sama murega kui teised Baltimaad – pandeemia ajal langes füüsiliste kasiinode külastatavus nii drastiliselt, et inimesed ei leia enam kasiinomajadesse teed ning eelistavad nutiseadmetes mängimist. Siinne suurim kasiinokett Olympic palju ei kaotanud, kuna neil oli juba pandeemia-eelselt tugev e-platvorm ja siinne valitsus ei piiranud e-hasartmängude mängimist nagu juhtus Lätis. Siiski on füüsilised kasiinod Eestis ajale jalgu jäämas ja ettevõtjad peaksid mõtlema mängusaalidest ainult internetti kolimisele.
0 Comments